Ankara IB Dersleri

Uluslararası Bakalorya Programı (International Baccalaureate Program), genellikle IB olarak kısaltılır, dünya genelinde öğrencilere sunulan bir eğitim programıdır. IB programı, 3 ila 19 yaş arası öğrencilere yöneliktir ve çeşitli okul seviyelerinde uygulanabilir. Program, akademik becerilerin yanı sıra öğrencilerin kişisel gelişimi, sosyal sorumluluk ve kültürel farkındalık gibi alanlarda da gelişmelerini hedefler.

IB programının ana unsurları şunlardır:

  1. Uluslararası Bakalorya Diploması (International Baccalaureate Diploma): 16-19 yaş arasındaki öğrencilere sunulan iki yıllık bir programdır. Öğrenciler, altı konuda (ana dil, ikinci dil, sosyal bilimler, doğa bilimleri, matematik ve sanat) derinlemesine çalışır ve genel bir tez yazarak uluslararası kabul gören bir diplomaya hak kazanırlar.
  2. IB Kısmi Diplomaları: Öğrenciler, tüm IB Diploması derslerini almak yerine belirli konularda uzmanlaşmak için seçici olarak IB derslerini seçebilirler. Bu, öğrencilere belirli bir alanda yoğunlaşma imkanı sağlar.

IB programı, öğrencileri eleştirel düşünme, araştırma becerileri, etik değerler, kültürel farkındalık ve uluslararası anlayış gibi önemli yetkinlikler konusunda teşvik etmeyi hedefler. IB öğrencileri, genellikle üniversiteye kabul sürecinde avantaj sağlar ve çeşitli ülkelerdeki üniversitelere kabul edilirken tanınır.

IB programı, sıkı bir müfredatı ve değerlendirme süreçlerini içerir. Öğrenciler, konuları üzerinde bağımsız çalışma yapar, araştırma yapar, projeler üretir ve uluslararası düzeyde yapılan sınavlara girerler. IB programı, öğrencilere analitik düşünme, problem çözme ve kendilerini ifade etme gibi beceriler kazandırmayı hedefler.

IB programı, öğrencilere küresel düşünmeyi teşvik eden bir eğitim sunar ve öğrencilerin uluslararası bir bakış açısına sahip olmalarına yardımcı olur. Bu nedenle, IB programı genellikle uluslararası okullarda veya uluslararası bir perspektif sunan okullarda uygulanır. IBG Academy ile tüm IB derslerini uzman öğretmenlerden alıp başarıya ulşabilirsiniz.